E-pasts: monetas@bank.lv

Rīgas monētu kase
Adrese: K. Valdemāra ielā 1B, Rīgā
Tālrunis: 67022529 vai 67022493

Liepājas filiāles klientu kase
Adrese: Teātra ielā 3, Liepājā
Tālrunis: 63480324

Bērnu zīmējumu konkursi

Bērnu zīmējumu konkursa "Mana Latvija" rezultāti

20.02.2017

Latvijas Banka no 2016. gada 14. novembra līdz 2017. gada 10. janvārim organizēja bērnu zīmējumu atklāto konkursu eiro kolekcijas monētas "Mana Latvija" dizaina izstrādei. Šis bija jau trešais Latvijas Bankas organizētais bērnu zīmējumu konkurss, un tajā varēja piedalīties bērni, kuri vēl nebija sasnieguši 13 gadu vecumu.

Konkursā aicinājām bērnus zīmēt monētu kā dāvanu Latvijas Republikai tās 100 gadu jubilejā un atspoguļot monētā savu individuālo Latvijas un Latvijas valsts redzējumu visplašākajā izpratnē – Latvijas valstiskums un valstiskuma simboli, vēstures fakti, pagātnes un mūsdienu kultūras vērtības un sasniegumi, flora un fauna, skola, ģimene, sadzīve un vaļasprieki. Monētas otrā pusē tiks attēlots Latvijas Republikas lielais valsts ģerbonis. Monēta tiks izlaista 2018. gadā.

Konkursā piedalījās 6 742 bērni ar vairāk nekā 10 tūkst. zīmējumu, aptverot visplašāko tēmu loku. Darbi vairākas dienas bija izlikti apskatei Latvijas Bankā, un ar tiem varēja iepazīties bankas padome, valde un darbinieki. Darbus vairākās atlases kārtās vērtēja Latvijas Bankas monētu dizaina komisija, kuras priekšsēdētājs ir Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs un kurā darbojas Latvijā pazīstami mākslinieki un zinātnieki – Sandra Krastiņa, Ramona Umblija, Laimonis Šēnbergs, Latvijas Zinātņu akadēmijas Senāta priekšsēdētājs Jānis Stradiņš, kā arī komisijas konsultante literatūrzinātniece Janīna Kursīte. Komisija izvēlējās simt darbu, kas piedalījās finālā. No tiem savukārt izraudzījās 20 godalgoto autoru un no viņu vidus – vienu 1. vietas ieguvēju, kura zīmējumu realizēs monētā.

1. vietas ieguvēja ir Elizabete Kandere (10 gadu, Grobiņas novads).

Pārējie godalgotie autori ir:

Amanda Dardece (9 gadi, Neretas novads);
Anna Drazdovska (8 gadi, Jūrmala);
Artem Jaremenko (10 gadu, Liepāja);
Daniela Aizupe (8 gadi, Jūrmala);
Elīna Cmokova (5 gadi, Daugavpils);
Elīza Martinsone (9 gadi, Rīga);
Emīlija Marta Skubiņa (7 gadi, Grobiņas novads);
Evelīna Lauma Gailiša (4 gadi, Rīga);
Gustavs Pētersons (11 gadu, Rīga);
Hanna Tantsa (7 gadi, Limbaži);
Katrīna Sušilova (6 gadi, Rīga);
Ketrīna Neifelde (8 gadi, Priekules novads);
Laima Kokina (9 gadi, Vārkavas novads);
Laima Romancāne (12 gadu, Ludza);
Madara Začeste (8 gadi, Rīga);
Natans Ščerbina (9 gadi, Rīga);
Paula Mežale (5 gadi, Liepāja);
Sabīne Pavītola (10 gadu, Ķekavas novads);
Savelijs Tomsons (10 gadu, Salaspils).

Visus godalgoto darbu autorus ar viņu vecākiem aicināsim uz apbalvošanas pasākumu Latvijas Bankā 2017. gada 31. martā.

Bērnu zīmējumu konkurss

16.03.2015

2000. gadā pēc Latvijas Bankas aicinājuma vairāk nekā trīs tūkstoši Latvijas bērnu palīdzēja radīt jaunu monētu, kurai vajadzēja parādīt, kā viņi sajūt sevi šajā pasaulē. Tika saņemti aizkustinoši, brīnišķīgi zīmējumi, no kuriem tika izveidota izstāde pirmā Latvijas bērnu foruma ietvaros, un tika arī izkalta Latvijas monēta UNICEF organizētajai programmai.

Lai uzzinātu, kādu šo pasauli, savu vidi, cilvēkus, dabu - visapkārt notiekošo tagad redz jaunāki un vecāki bērni, 2008. gadā Latvijas Banka visus bērnus aicināja uz sadarbību - piedalīties zīmējumu konkursā "Mana sapņu monēta".

Konkursā līdzdarboties tika aicināti visi Latvijas bērni vecumā līdz 15 gadiem. Latvijas Bankai tā bija iespēja no bērnu zīmējumiem gūt ieskatu, kādu Latvijas naudu vēlas redzēt tās vismazākie lietotāji, savukārt bērniem tā bija iespēja darboties lietās, kas tradicionāli tikušas uzskatītas par piederīgām pieaugušo pasaulei.

Atsaucība bija ļoti liela - Latvijas Banka saņēma 6 583 darbus. Tos vērtēja žūrijas komisija, kurā iekļauta visa Monētu dizaina komisija - desmit Latvijā pazīstami mākslas un kultūras eksperti, mākslinieki un Latvijas Bankas speciālisti. Žūrija izvēlējās 25 interesantākos darbus, un tās uzdevums šoreiz bija sevišķi grūts, jo tēma bija plaša, atvērta un darbu skaits ļoti liels. Godalgoto darbu autori ir piecus līdz piecpadsmit gadus veci bērni, kas pārstāv Latvijas ģimenes, skolas, pirmsskolas izglītības iestādes no Rojas līdz Krāslavai, no Liepājas līdz Rūjienai.

Uz konkursa noslēgumu un zīmējumu izstādi Latvijas Bankā tika aicināti godalgoto 25 darbu autori un viņu vecāki un skolotāji. Viņus sveica žūrijas komisijas priekšsēdētājs Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs:
"Ir pagājuši turpat astoņi gadi, kopš rīkojām iepriekšējo bērnu zīmējumu konkursu monētas attēla izvēlei. Bija pienācis laiks atkal to darīt, jo bērnu idejas par to, kādu tie labprāt redzētu Latvijas naudu, atšķiras no pieaugušo, bet bērni taču ir liela sabiedrības daļa un viņi veidos rītdienas Latviju."

Pirmā Latvijas Bankas rīkotā bērnu zīmējumu konkursa uzvarētāja Guna Bārbale pasniedza visiem autoriem pašas līdzveidoto monētu ar bērniņu krustcelēs, kas iznāca 2000. gadā UNICEF pasaules bērniem veltītās monētu programmas ietvaros. Guna Bārbale:
"Man šis konkurss lielā mērā izšķīra profesijas izvēli - konkursa laikā jau gan mācījos Ludzas Mākslas skolā, bet tā īsti droša par šo ceļu nebiju. Tagad mācos par interjeristi."

Konkursu uzsākot, Latvijas Banka nezināja, vai kāds no saņemtajiem darbiem tiks īstenots monētā - konkurss jau vienmēr ir laimes spēle. Pasākumā noskaidrojās šīs spēles iznākums - 6 gadus vecās rīdzinieces Emīlijas Adumānes zīmējumu paredzēts atveidot monētā. Šī monēta tika izdota 2009. gada martā ar nosaukumu "Cūciņa". Emīlija savā grafikas tehnikā izpildītajā naivajā bērna darbā rāda, ka vēlētos uz lata monētas redzēt ciemos nākošu cūciņu - vai nu meža, vai mājas, laimes vai naudas, mazliet dusmīgu vai vienkārši savās gaitās aizņemtu.

Savukārt pirms paziņot Latvijas Bankas žūrijas izvēli, visiem 25 mazajiem māksliniekiem tika lūgts izvērtēt, kurš no šiem 25 darbiem patīk viņiem. Izrādījās, ka mazajiem māksliniekiem patika 15 gadus vecās vērgalnieces Katrīnas Pomerances monēta ar pakavu, kas saņēma pārsteiguma balvu.