E-pasts: monetas@bank.lv

Klientu kase
Adrese: Bezdelīgu ielā 3, Rīgā
Tālrunis: +371 67022722

Anna Vaivare

Mākslinieka monētas
Plastikas veidojumi

Dzimusi 24.05.1987. Rīgā

Anna Vaivare ir diplomēta arhitekte, bet plašāk un labāk pazīstama kā bērnu grāmatu ilustratore. Pamanīta jau ar "pirmo iznācienu" šajā jomā – tie ir Imanta Ziedoņa Īpašie vārdi (2013) izdevniecības Liels un mazs mini grāmatiņu sērijā BIKIBUKS. Cits pēc cita seko nākamie darba piedāvājumi, ik pa pāris gadiem (tagad biežāk) gatavs atkal jauns izdevums, nu jau 10 gadu laikā to ir 10. "Man paticis zīmēt, kopš sevi atceros, skolā biju "klases māksliniece", bet patika un padevās arī matemātika un citas eksaktās lietas. Bija arī stipra ģimenes ietekme – abi vecāki arhitekti, būtībā izaugu starp rasējamiem dēļiem," stāsta Anna Vaivare. Šķitis, ka arhitektes profesija lieliski apvienos abu virzienu intereses.

Sākumā pirmās ilustrācijas bērnu grāmatām top līdztekus arhitektes darbam birojā Lienes Griezītes studija (2013–2019), bet, panākumu iedvesmota (Jāņa Baltvilka balva par ilustrācijām Leona Brieža dzejoļu krājumam Saputrotā putra (Liels un mazs, Rīga, 2016); Zelta ābeles balva par ilustrācijām Ineses Zanderes grāmatai Zirgā (Liels un mazs, Rīga, 2017), Anna Vaivare izlemj pilnveidot profesionalitāti grāmatu ilustrācijā, izpētīt dažādās iespējamās tehnikas un citus smalkumus, studējot Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļas maģistrantūrā (2019–2023).

Bērnu grāmatu ilustrācija Latvijā cauri laikiem bijusi un joprojām ir īpaši iemīļots grafikas mākslas atzars. Noturīgi pieprasīts! Mākslinieku ir daudz, to vidū kļūt atpazīstamam (kur nu vēl iemīļotam!) ir aizvien sarežģītāk, bet Annai Vaivarei tas ir izdevies. Tā notiek, ja mākslinieks, jo ātrāk, jo labāk, atrod savu īpašo rokrakstu, savu atšķirīgo ceļu daudzo (jau bijušo un tagadējo) individualitāšu biezajā tīklojumā – tajā pamatīgajā murskulī, kas, lai no kādām dažādībām savērpies, vienlaikus veido tieši latviešu bērnu grāmatu mākslai raksturīgo veselumu, – un notur to kā vietējā, tā starptautiskā redzējumā.  

Annai Vaivarei piemīt asa uztvere realitātes vērojumā, ātra, atjautīga domāšana. Idejas sprēgā, tiek atrasti jauni un jauni skatpunkti. "Man patīk radīt dažādus tēlus, izdomāt situācijas, pasaules. Manās ilustrācijās vienmēr ir paralēlie stāsti, kas tekstā nav aprakstīti, man patīk, ka ilustrācija iedod vēl papildu naratīvu, nevis tieši attēlo tekstu, [..] tā ir joma, kur šādā veidā var labi izpausties. Kad zīmēju, es nekad nedomāju par to, ka tas būs bērniem, es zīmēju tā, kā man patīk, un tas, izrādās, patīk arī bērniem. Varbūt es zīmēju bērnam sevī." Te ir atslēga, lai saprastu, kāpēc katrs nākamais solis (katra jauna grāmatiņa) lasītājam/skatītājam atnes ko jaunu, pārsteidzošu un mākslinieces individuālais ceļš nerimtīgi ved viņu uz priekšu. Nekādas apstāšanās! Viņa nenogurdina sevi ar atkārtošanos, saglabā svaigumu un darbaprieku un to pašu sniedz arī mums – kā mazajiem, tā lielajiem viņas ilustrēto grāmatu lasītājiem/skatītājiem. Nekad svarīgākais nav tēlu ārējais skaistums, gluži pretēji – tie var būt (un parasti ir) drīzāk neglīti, pat izķēmoti, "šķībi, greizi, nepareizi", jo vajag sakāpināti parādīt tēlu attieksmi pret citiem tēliem vai vidi, vai tajā brīdī notiekošo. "Lēni, lēni, pamazīt", pavisam nemanot, skatītājs tiek pārliecināts, ka svarīgākā aizvien ir iekšējā pasaule. Lasi, skaties, nepalaid to garām ne grāmatu lasot, ne dzīvi dzīvojot! Māksliniece jūtas brīva paņēmienu dažādībā, kā to panākt. Piemēram, sēne var būt lielāka par puisēnu, jo šis ir stāsts par tās meklēšanu, atrašanu, vēl jo vairāk – par milzīgo prieku, kad kas tāds notiek. Nemanāmi tiek atvērtas jaunas durvis: ir iespējams citāds skats, nekā dots tekstā vien. Laid vaļā arī tu savu izdomu, paver loku vēl plašāku! Īstenībā bērns Annas Vaivares ilustrētajās grāmatās slīpē lasītprasmi, bet mācās lasīt arī vizuālo valodu. Tā turpinot strādāt, mākslinieces iespējas solās būt neizsmeļamas. Pašlaik nākamais solis jau ir aizvedis pie autorības pilnā apjomā – pirmās bilžu grāmatas, kur ir gan pašas teksts (tapis ar līdzautores Ineses Zanderes palīdzību), gan pašas ilustrācijas: Anna Vaivare. Otrais koncerts (Liels un Mazs, Rīga, 2024).

Anna Vaivare mācījusies Rīgas Valsts 1. ģimnāzijā (2003–2006). Inženierzinātņu bakalaura grādu arhitektūrā ieguvusi RTU Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātē (2013), ERASMUS programmas ietvaros papildinājusies Milānas Politehniskajā universitātē (Politecnico di Milano, Itālija, 2008). Maģistra grādu ieguvusi LMA Grafikas fakultātē (2023), ERASMUS programmas ietvaros papildinājusies Ģentes Karaliskās mākslas akadēmijas Ilustrācijas nodaļā (Koninklijke Academie voor Schone Kunsten van Gent, Beļģija, 2020).

Savā grāmatu ilustrāciju stilā veidojusi vairākus lielus pilsētvides objektus Rīgā, piemēram, Ziemassvētki 2022 (plakātu vairogi, to virtenes, afišu stabi u. tml.), atsevišķus sienas gleznojumus – Tallinas ielas kvartālā Rīgā (2019), Patiltes galerijā Čiekurkalnā Rīgā (2021), mājas apgleznojumu Seidisfjordā (Islande, 2022) u. c.

Sadarbojusies ar dzejniekiem Inesi Zanderi, Imantu Ziedoni, Ēriku Bērziņu, Leonu Briedi, Džūliju Bērdu (Julia Bird), dzejnieci un arhitekti Guntu Šnipki, rakstnieci Agnesi Vanagu u.c., ar grāmatu izdevniecībām Liels un mazs (Rīga), The Emma Press (Lielbritānija, Birmingema) u. c., ar biedrību Grafiskie stāsti (izdod komiksu žurnālu Kuš!, Rīga), ilustrācijas un komiksi ir publicēti dažādos žurnālos ārvalstīs (kopš 2011. gada – Austrijā, ASV, Vācijā, Somijā u. c.).

Par bērnu grāmatu ilustrācijām saņēmusi vairākas balvas un nominācijas Latvijā, guvusi ievērību arī ārzemēs, piemēram, Boloņas bērnu grāmatu mesē (2023), iekļūstot ilustratoru izstādes finālā.

Sarīkojusi vairākas personālizstādes Latvijā, piedalījusies vairāk nekā 20 grāmatu ilustrāciju un grāmatu izstādēs, mesēs, festivālos u. tml. kā Latvijā, tā citās valstīs (Itālijā, Islandē, Lielbritānijā, Lietuvā, Somijā, Spānijā, Vācijā u. c.).