E-pasts: monetas@bank.lv

Klientu kase
Adrese: Bezdelīgu ielā 3, Rīgā
Tālrunis: +371 67022722

Elīna Brasliņa

Mākslinieka monētas
Plastikas veidojumi

Elīna Brasliņa visu dara, vērīgi, rūpīgi izpētot, iedziļinoties, bet arvien saglabājot atraisītību un sirdsskaidrību, mākslinieces vārdiem sakot – "neviltotu, bērnišķīgu prieku".

Piecu gadu laikā pēc Latvijas Mākslas akadēmijas absolvēšanas izdots jau vairāk nekā 20 bērnu grāmatu ar E. Brasliņas ilustrācijām. Tikko uz kinoekrāniem parādījusies arī viņas pirmā animācijas filma Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi (2019). Popularitātes ziņā tā uzšāvusies kā raķete, tāpēc nav šaubu, ka būs vēl citas. Filma tapusi kopā ar rakstnieci Luīzi Pastori pēc viņas grāmatas Maskačkas stāsti motīviem, un tas ir loģisks abu jauno autoru veiksmīgās sadarbības turpinājums pēc pārsteidzoši svaigās un bērnu tik iemīļotās grāmatu sērijas Mākslas detektīvi (Pazudušais pērtiķis, Neredzamais cilvēks, Svešinieka atnākšana (visas 2015), Operācija "Maska" un Pēdējais ķēniņš (2016)). Sērija vēl nav galā!

Katrai grāmatai rakstniece izvēlas kāda izcila gleznotāja darbu no latviešu klasikas krājumiem un risina aizraujošu stāstu par noslēpumainiem notikumiem "viņpus gleznas". Tos šķetina trīs mazie detektīvi – divi bērni un suns. Māksliniece savukārt iejūtīgi pieskaņojas gleznas autora stilam, viņa rokrakstam un tehnikai, bet vienlaikus saglabā pati savus, nekļūdīgi atpazīstamus tēlu veidošanas paņēmienus, savu rokrakstu.

E. Brasliņai piemīt izcila spēja iedot katram tēlam savu mazliet jautru un šķelmīgu vizuālo veidolu, saglabāt to no notikuma uz notikumu, no lappuses uz lappusi. Rokraksta atpazīstamību viņai nodrošina savdabīgais, īpaši lunkanais līnijas slīdējums un smalki sabalsoto krāsu klājums noteiktos laukumos, kas ļauj dinamiskajās, bagātīgi pieblīvētajās kompozīcijās izcelt galveno, nepazaudēt vēstījuma skaidrību un jēgu. Tēlu un notikumu gūzmā māksliniece nereti vēl pamanās ilustrācijās iekļaut gleznas autora laika slavenu personību portretus un vidi raksturojošas detaļas. Uz smalkām detaļām balstās viss!

Dzimusi 31.05.1988. Rīgā.

Mācījusies Rīgas Franču licejā (1995–2007), studējusi franču valodu un literatūru Latvijas Universitātē (2007–2011), zināšanas Erasmus apmaiņas programmas ietvaros papildinājusi Nansī Universitātē (Francija, 2009). Ar panākumiem sākusi grāmatu tulkotājas darbu, bet tad nenovēršami atgriezusies pie sava bērnības sapņa – mākslas. Latvijas Mākslas akadēmijā studējusi grafiku, ieguvusi bakalaura (2015) un maģistra grādu (2018).

Ilustrējusi R. Briedes, I. Cepītes, L. Pastores, L. Strautas, M. Runguļa, J. Zvirgzdiņa u.c. latviešu rakstnieku bērnu grāmatas. Ar panākumiem piedalījusies Londonas grāmatu tirgū (2018, 2019).Veiksmīga bijusi sadarbība ar citvalstu autoriem, kuru darbi, tāpat kā vairākas latviešu rakstnieku grāmatas, ar Brasliņas ilustrācijām izdoti gan Latvijā, gan Beļģijā, Brazīlijā, Čehijā, Dānijā, Horvātijā, Īrijā, Apvienotajā Karalistē un Spānijā.

Par bērnu grāmatu ilustrācijām iegūtas vairākas nominācijas, atzinības un apbalvojumi: nominācija Jāņa Baltvilka balvai un atzinība par debiju (2014), Zelta ābeles balva (2014, 2015), Pastariņa balva (2017), Jāņa Baltvilka balva (2017) u.c.

Latviešu un starptautiskās grafikas un ilustrāciju izstādēs piedalās kopš 2012. gada, t.sk. grafikas darbu izstādē Keisti Kaimynai Viļņā (Lietuva, 2012), bilžu grāmatu izstādē Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (2014), grafikas darbu izstādē Katovicas Mākslas akadēmijā (Polija, 2016), grafikas darbu izstādē Expanding the Scope of Printmaking (Taivāna, 2016), ilustrāciju izstādē Running with Wolves Londonas grāmatu tirgū (Apvienotā Karaliste, 2018), latviešu grāmatu ilustratoru darbu izstādē Zirgs Dienvidkorejā (2021) u.c.

Sarīkojusi septiņas personālizstādes: Rīgā (2014, 2015, 2017, 2018), Jūrmalā (2017), Rojā (2017) un Ventspilī (2018).

 

Biogrāfiju sagatavoja Rūta Muižniece,
mākslas maģistre