E-pasts: monetas@bank.lv

Klientu kase
Adrese: Bezdelīgu ielā 3, Rīgā
Tālrunis: +371 67022722

Rūta Jumīte

Mākslinieka monētas
Plastikas veidojumi

Dzimusi 19.02.1993. Siguldā

"Multidisciplināra dizainere," par sevi saka Rūta Jumīte. "Manas darbības jomas: grafikas dizains, dizaina pētniecība un konceptuālais dizains, ekocentriska dizaina izglītošana, tai skaitā darbnīcu organizēšana, izstāžu dizains."

Dizainere ir ļoti aktīva, darbīga, mūsdienīga – tajā ziņā, ka seko līdzi aktuālākajam kā pasaules dizainā, tā sabiedrības attīstībā un iespējami plašā izvērsumā. Viņai tas nozīmē kustību uz priekšu, kas savukārt līdzi nes atpazīstamību dizaineru vidē, arī nominācijas un uzvaras konkursos.

Rūta Jumīte mācījusies interjera dizainu Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā (2010–2013). Pēc tam studijās Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļā (2015–2019) apguvusi dažādas dizaina programmas un ieguvusi bakalaura grādu grafikas un iepakojuma dizainā. Mūsdienu dizaina novirzienus plašākā izvērsumā tālāk studējusi Alvara Ālto universitātes (Somija) maģistrantūrā (2020–2023). Maģistra grāds iegūts programmā Radošā ilgtspēja (Creative Sustainability). Šī programma, kā dizainere pati atzīst, "mudināja domāt kritiski, pārskatīt savu dizaina praksi un paplašināt to." Somijā noticis izšķirošais pavērsiens: ".. man vienmēr ir bijusi interese par vides un sociālo ilgtspēju, kā arī dizaina aktīvisma jautājumiem. .. šīs jomas ir mana kaislība un dzinulis. [..] nākotnē dizainera loma ir būt mediatoram – cilvēkam, kurš savieno dažādas iesaistītās puses un palīdz tām sazināties." Šo ceļu dizainā Rūta Jumīte ir sākusi iet, tas Latvijā vēl nav īsti iestaigāts, bet tas aizvien ir atvērts mūsdienu pasaulē viskarstāk samilzušajām problēmām, jaunām, aizvien aptverošākām idejām, kā atrast aktuālo jautājumu risinājumus.

Līdztekus studijām zināšanas un prasmes dizainere papildinājusi dizaina studijā Overpriced Rīgā (2016–2019), informācijas dizaina aģentūrā Hi-Pe Vīnē (Austrija, 2018), dizaina studijā More Sleep Berlīnē (Vācija, 2020), pētniecības grupā Food Futures (2021–2023), piedalījusies pilsētvides daudzveidības veicināšanas projektā Helsinki Think Company (Somija, 2022) u. c.

Rūta Jumīte strādā ar profesionāli nevainojami izkoptas rokas varēšanu. Nereti viņas darbi, kā zīmols Imanta Ziedoņa fondam Viegli u. c., attīstās sazarotā tālākā sadarbībā. Ir tapuši darbi grāmatu un žurnālu dizainā (multimediāls izdevums – radiožurnāls Kur zeme tā (2020), grāmata Kuldīga. Raksti (2021), izstāžu vizuālā identitāte (divu mākslinieču Skuja Braden Latvijas paviljons Venēcijas Mākslas biennālē (Itālija, 2022), Latvijas mākslas kolekcija Malmes mākslas muzejā (Zviedrija, 2022), Rīgas parkiem veltītā izstāde No Arkādijas līdz Marsam Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (2023), starptautiskie mākslas festivāli Rīgā Survival Kit 14 (2023) un Survival Kit 15 (2024), vides un grafikas dizains projektos Sporta pils dārzi (2021) un Tērbatas vasaras iela (2020,2024).

Kopš 2021. gada Rūta Jumīte ir vieslektore Latvijas Mākslas akadēmijā, lasījusi kursu Dizaina profesijas virzieni (2021) un dizaina pētniecības kursu (2024), kā arī organizējusi un vadījusi Latvijas Mākslas akadēmijas studentu vasaras skolu Dizaina aktīvisms: intervences eko–sociāliem izaicinājumiem (kopā ar Ievu Laubi; Rīgā, Latvijas Mākslas akadēmijā un Vidzemes tirgū, 2023). Par to iegūta Latvijas Dizaina gada balva (2024).

 

Rūta Muižniece,
mākslas maģistre