E-pasts: monetas@bank.lv

Klientu kase
Adrese: Bezdelīgu ielā 3, Rīgā
Tālrunis: +371 67022722

Brīnumu monēta

Monētas priekšpuse (averss)
Labajā pusē – augu motīvs, veidots ar krāsu uzdruku. No tā pa kreisi – ar atšķirīgas intensitātes matējumu veidots gaismas stars.

Monētas aizmugure (reverss)
Pļavas augu motīvs, veidots ar krāsu uzdruku, monētas lejasdaļā – divi zaķi. Augšdaļā – puslokā vietots uzraksts "LATVIJA", nedaudz virs centra pa labi – puslokā uzraksts "5 euro", lejasdaļā pa kreisi virs zaķa attēla – puslokā gadskaitlis "2021".

Monētas josta
Gluda.

Tehniskie dati
Nominālvērtība: 5 eiro
Svars: 28.28 g
Diametrs: 38.61 mm
Metāls: 925° sudrabs
Kvalitāte: proof; ar krāsu uzdruku aversā un reversā; aversā matējums ar intensitātes pāreju uz proof virsmas
Maksimālā tirāža: 4 000
Kalta 2021. g. Koninklijke Nederlandse Munt (Nīderlande)

Mākslinieks
Grafiskais dizains: Dana Jasinkeviča

Atšķirība starp brīnumu un ikdienu ir spējā ieraudzīt. Ja esi vērīgs, redzēsi brīnumu katrā mazā lietā, bet ziedoša pļava kļūs par veselu pasaku valstību. Ir nepieciešams tikai mazliet gaismas, lai pāršķeltu vienmuļības tumsu, un šī gaisma ir iztēle.


Brīnumu monēta aicina aplūkot pasauli iztēles gaismā, ļaut tai pavērt mums ceļu uz brīnumiem un cerību. Monētas centrālais vizuālais tēls ir gaismas stars, spožs punkts, kas top arvien platāks un atklāj vērotājam jaunu pasauli – tā parādās kā spilgts, krāsains augu motīvs.

Tā ir iztēle, kas pat tumšākajā naktī palīdz saskatīt neparasto un ieraudzīt, atrast gaismu tumsā, brīnumaino ikdienišķajā.

Iztēles atklātā pasaule ir Latvijas brīnumainā daba. Tā ir ziedoša pļava, kurā iecilpojuši arī divi pļavas iemītnieki – baltais zaķis (Lepus timidus) un pelēkais zaķis (Lepus europaeus). Šie dzīvnieki simbolizē veiklību, attapību, auglību un maģisku spēku.


Monēta ir kā koncentrēta gaisma, ceļa rādītājs lukturis, kabatā nesams brīnums, kas atgādina mums, ko spēj iztēle un cerība.