E-pasts: monetas@bank.lv
Klientu kase
Adrese: Bezdelīgu ielā 3, Rīgā
Tālrunis: +371 67022722
Izvēlieties valodu
Monētas priekšpuse (averss)
Reljefs kāpostgalvas atveids skatā no augšas. Augšdaļā puslokā vietots uzraksts LATVIJA, lejasdaļā – 5 EURO.
Monētas aizmugure (reverss)
Reljefs nogrieztas kāpostgalvas atveids skatā no apakšas. Centrā (uz kāposta kacena griezuma vietas) gadskaitlis 2024.
Monētas josta
Gluda
Kāposts ir dziļi simbolisks dārzenis. Latvijas teritorijā tas ieradās 11.–13. gs. pa dažādiem ceļiem un drīzumā kļuva par vienu no galvenajiem dārzeņiem mūsu senču virtuvē. Senajā Grieķijā un Romā kāpostu uzskatīja par dziedniecisku un vēl citādi vērtīgu augu. Saskaņā ar romiešu mītu galvenais dievs Jupiters, cenšoties izprast orākula pareģojumu, esot nosvīdis. Dieva sviedri tecējuši zemē, un no sviedru lāsēm izaugušas kāpostgalvas. Romieši šo augu nosaukuši par galvu (caput). Kad latvietis saka "kāpostgalva", iznāk "galvu galva", jo vārds "kāposts" ir pārveidojums no latīņu caput.
Zaļo lapu dēļ kāposts asociējas ar banknošu zaļo krāsu, un vārdu "kāposts" reizēm lietojam, runājot par lielu naudu, arī bagātību. Annas dienā (26. jūlijā) latvieši apdāvināja cits citu ar kāpostu lapām, ticot, ka tas vairos bagātību. Tautā ir ticējums, ka devīto reizi sildīti skābie kāposti pārvēršoties par gaļu. Tika uzskatīts, ka kāpostu ēšana veicina arī auglību. No tā bija tikai solis līdz mītam, ka bērnus atrod jeb bērni piedzimst kāpostos.
Vecgada vakarā latvieši tradicionāli ēd skābētus kāpostus, lai gada laikā piedzīvotais "skābums" jeb neveiksmes tiktu apēstas bez pēdām. Kāpostu lapas izmanto arī tautas medicīnā, pieliekot tās slimajai ķermeņa daļai. Skaties, no kuras puses gribi, – kāposti nes pārticību, veselību un pēcnācējus. Lai kāposts vairojas!
Tehniskie dati
Nominālvērtība: 5 eiro
Svars: 23.00 g
Forma: neregulāra; garākais attālums starp monētas malām caur centru – 30.00 mm
Metāls: 999° sudrabs
Kvalitāte: proof
Maksimālā tirāža: 3 500
Kalta 2024. g. Lietuvos monetu kalykla (Lietuva)
Mākslinieks Grafiskais dizains: Mārtiņš Rozenfelds