E-pasts: monetas@bank.lv

Klientu kase
Adrese: Bezdelīgu ielā 3, Rīgā
Tālrunis: +371 67022722

Millenium. Poga

Monētas priekšpuse (averss)
Poga ar 2 caurumiem, centrā - riņķis, tā vidū gadskaitlis 1999, monētas augšā puslokā uzraksts LATVIJAS REPUBLIKA, apakšā - skaitlis 1 un uzraksts LATS. Augšdaļas teksts no apakšdaļas teksta atdalīts ar zvaigznītēm.

Monētas aizmugure (reverss)
Poga ar 2 caurumiem, centrālā daļa pulēta, apkārtējā daļa - matēta, ar ornamentālu joslu, monētas augšā puslokā uzraksts MILLENNIUM, apakšā - gadskaitlis 2000.

Monētas josta
Gluda.

Gadu tūkstošiem mijoties, domas kavējas pie bijušā, sajūtas tiecas gaidāmajā, bet ķermenis ik brīdi izdzīvo savu tagadnību. Mūs nodarbina laika paradoksi, gadu skaitīšanas sistēmas un to uzdotie jautājumi, neatminamie noslēpumi.

Kas es esmu - notikumu radītājs, vēstures subjekts, būtiskā iemesls vai arī tikai skaidiņa starp citām skaidiņām laika straumēs un vērpetēs?

Vai varbūt poga, kuras uzdevums ir noturēt, nostiprināt, apliecināt, bet vienlaikus vadīt dienas, pie mēteļa piešūtai un tā iespējas neapjaušot?

XX gadsimts aiziet vēsturē ar fantastiskiem zinātnes un tehnoloģijas panākumiem un ar tikpat fantastiskām cilvēces morālajām sakāvēm. Sešiem miljardiem Zemes iedzīvotāju mantojumā līdzi nāk gan gēnu tehnoloģijas un informātikas lielceļi, gan holokausta, padomju Gulaga un Pola Pota zvērību mācības.

Lai kā mēs gribētu jaunajā gadu tūkstotī iesoļot tīri un nevainīgi, tomēr esam poga, kas piešūta pie pagātnes mēteļa.

Tehniskie dati
Nominālvērtība: 1 lats
Svars: 15.20 g
Diametrs: 28.00 mm
Metāls: 925° sudrabs
Kvalitāte: proof
Maksimālā tirāža: 30 000
Kalta 1999. g. The Royal Mint (Lielbritānija)

Mākslinieks

Plastiskais veidojums: Jānis Strupulis

Grafiskais dizains: Gunārs Cīlītis

Apbalvojumi
2001. gadā "Millennium" saņēma ASV numismātikas publikāciju izdevniecības Krause Publications un tās izdotā žurnāla World Coin News organizētā konkursa "Gada monēta" balvu nominācijā "Gada novatoriskākā monēta".