E-pasts: monetas@bank.lv

Klientu kase
Adrese: Bezdelīgu ielā 3, Rīgā
Tālrunis: +371 67022722

Pasaku monēta I. Pieci kaķi

Monētas priekšpuse (averss)
Gulta ar pieciem guļošiem kaķiem; gultas kājgalī rotājums, zem tā gadskaitlis 2015. No attēla pa labi puslokā vietoti kaķu vārdi: Muris, Ņuris, Incis, Mincis un Puncis.

Monētas aizmugure (reverss)
Centrā kaķis, kas tur putras bļodu; pa kreisi – divi kaķi ar karoti un bļodiņu, pa labi – divi kaķi ar bļodiņām. Augšpusē skaitlis "5", no tā pa kreisi slīpi vietots uzraksts KAĶI, pa labi – EURO.

Monētas josta
Uzraksti LATVIJAS BANKA un LATVIJAS REPUBLIKA, atdalīti ar rombveida punktiem.

Tehniskie dati
Nominālvērtība: 5 eiro
Svars: 31.47 g
Diametrs: 38.61 mm
Metāls: 925° sudrabs
Kvalitāte: proof ar sešu krāsu uzdruku (trīs krāsas katrā monētas pusē)
Maksimālā tirāža: 10 000
Kalta 2015. g. UAB Lietuvos monetu kalykla (Lietuva)

Mākslinieki
Grafiskais dizains: Anita Paegle
Plastiskais veidojums: Jānis Strupulis

Latvieši vienmēr mīlējuši pasakas, kuru pamācošie vēstījumi vedina uz labestību un darba tikumu. Pasakās netrūkst pasaules ļaunuma, taču labais beigu beigās gūst virsroku. Šajā folkloras mantojumā iekodēta universāla tautas gudrība, filozofija un morāle, izspēlēts kāds dzīves modelis vai situācija un sniegta noderīga pamācība, ļaujot gūt emocionālu tikuma un labestības audzināšanu.

Latviešu tautas pasaka par pieciem kaķiem ir viena no tām, kuru vecāki pirms naktsmiera mēdz lasīt bērniem un kuru viņi atkal un atkal lūdz atkārtot. Minči rosās itin lietišķi: "Pieci kaķi brauca mežā malku cirst. Cirta, cirta pulka, nesacirta nekā. Visi, astes sacēluši, pārbrauca mājā. Pārbrauca mājā, apskatās labi – malkas nekā.

Nu brauca otrreiz, pārveda katrs pa pagalei: viena pagale īsa, otra strupa, trešā ne īsti strupa, ne īsti īsa. Beidzot visi pieci iekūra uguni, iekūra uguni, vārīja putru, izvārīja putru, ēda kā negauši. Saēdās labi, nespēja paiet, nolikās gulēt. Iesim tad lūkot, vai neguļ ir šobrīd?".

Latviešu bērnu literatūras rakstniece Vilma Delle (1892–1980) šo pasaku vērta saviļņojošā un viegli komiskā dzejā. Viņas "Pieci kaķi", kur, līdzīgi kā Kārļa Skalbes "Kaķīša dzirnavās", valda glāstoši romantiska un līdzcietības pilna gaisotne, pirmo reizi tika publicēti "Jaunības Tekās" 1920. gadā, un vēstījums sākās šādi:

"Pieci kaķi sarunāja
Putru vārīt vakarā;
Pieniņš ir, katliņš ir,
Tikai malka jāgādā."

Pēc ķibelēm ar kurināmā sagādi nāca caur pūlēm nopelnītais, parādot, ka tikai attapība, uzņēmība un čakls darbs ir labklājības pamatā:

"Izvārīja, padzesēja,
Apkārt visi sasēdās:
Ēda, ēda balto putru,
Vēderiņi pacēlās."

Savukārt dzejnieka un grafiķa Alberta Kronenberga (1887–1958) "Pieci kaķi" 1949. gadā publicēti žurnālā "Bērnība" un rādīti kā ķildnieki, kas nekādi nespēj vienoties mērķtiecīgam kopdarbam un sagādāt malku.

Latvijas Bankas pasaku monētu sēriju ievada kolekcijas monēta "Pieci kaķi" ar atbilstošu 5 eiro nominālvērtību. Mākslinieces Anitas Paegles radītais monētas veidols nāk ar mīlestības pilnu piecu kaķu versiju kā ģimeniskas mājības, siltuma un labklājības simbolu naudas izteiksmē, kas jānopelna ar labiem darbiem.


Pasaka "Pieci kaķi" 

Izkrāso šo kolekcijas monētu pats!