E-pasts: monetas@bank.lv

Klientu kase
Adrese: Bezdelīgu ielā 3, Rīgā
Tālrunis: +371 67022722

Satversmei 100

Monētas priekšpuse (averss)
Monētas forma – divi savienoti apļi, kas daļēji pārklājas. Apļu centrā – ar matējumu veidotas lokveida līnijas, kas pāriet no viena apļa otrā. Viena no līnijām izcelta ar uzdruku Latvijas karoga krāsās (sarkans, balts, sarkans). Kreisajā pusē apļa augšdaļā puslokā uzraksts Latvijas Republikas Satversme, zem tā uz sarkanbaltsarkanās līnijas gadskaitlis 1922. Labajā pusē apļa labajā malā uzraksts 5 euro, labās puses aplī apakšā pa kreisi gadskaitlis 2022.

Monētas aizmugure (reverss)
Apļus vieno lokveida līniju veidā kārtoti vārdi, kas atspoguļo Satversmē ietvertās pamatvērtības.

Monētas josta
Gluda.

Tehniskie dati
Nominālvērtība: 5 eiro
Svars: 26.24 g
Diametrs: 45.00 mm
Metāls: 925° sudrabs
Kvalitāte: proof proof; aversā un reversā krāsu uzdruka; aversā un reversā matēti burti un līnijas.
Maksimālā tirāža: 2 500
Kalta 2022. g. Lietuvos monetu kalykla (Lietuva)

Mākslinieks
Grafiskais dizains: Aigars Ozoliņš

Satversme nosaka Latvijas valsts konstitucionālos pamatus un ir viens no mūsu valstiskuma simboliem. Satversmē ietvertās valsts dibinātāju domas un sapņi par Latviju kļuvuši par spēka vārdiem, kas katrai paaudzei ļauj veidot stipru un ilgtspējīgu demokrātisku tiesisku valsti. Satversmes teksts valsts dibinātājus un nākamās paaudzes apvieno idejā par Latvijas valsti.


Ikviens Satversmi dara jaunu. Satversmes teksts paliek nemainīgs, bet tā lasījums ir atvērts attīstībai līdzi laikam. Katra paaudze līdzveido Satversmes garu, lai tas vienmēr saturētu Latvijas valsti stipru un sniegtu tversmi ikvienam, kuram vajadzīga likuma aizsardzība.

"Mēs cerēsim visi un būsim pārliecībā, ka šī jaunā Satversme mums līdzēs galīgi nodibināt Latvijā likumību un taisnību un līdz ar to tautas labklājību un kārtību. Lai šī jaunā valsts Satversme padara Latviju laimīgu un stipru!" Ar šiem Jāņa Čakstes ceļavārdiem Satversme pirms simt gadiem stājās spēkā.

Arī pēc gadsimta Satversme jālasa Jāņa Čakstes acīm. Ar cerību, ka Latvijā vienmēr valdīs taisnīgi likumi un ikvienam būs brīvība īstenot savu potenciālu. Pārliecībā, ka visi vienmēr būs līdzvērtīgi savās tiesībās un cieņā un Latvijas valsts pastāvēs mūžam.


Satversme ļauj svinēt to, ka Latvija ir brīva, neatkarīga, demokrātiska tiesiska valsts, kurā katram ir iespēja sasniegt labklājību un laimi.

Svinēsim Satversmi!

Monētas "Satversmei 100" buklets drukas formātā