E-pasts: monetas@bank.lv

Klientu kase
Adrese: Bezdelīgu ielā 3, Rīgā
Tālrunis: +371 67022722

Latvijas basketbolam 100

Monētas priekšpuse (averss)
Basketbola grozs ar apzeltītu basketbola bumbu uz groza stīpas. Lejasdaļā pa kreisi – puslokā veidots uzraksts "LATVIJAS BASKETBOLAM 100".

Monētas aizmugure (reverss)
Basketbola laukuma daļa ar spēles taktikas shēmu. Lejasdaļā centrā uzraksti "5 EURO" un "20:23".

Monētas josta
Uzraksti LATVIJAS BANKA un LATVIJAS REPUBLIKA, atdalīti ar rombveida punktiem. Apzeltīta.

Latvijas basketbolam 100

Latvijā basketbols allaž bijis populārs un mīļš. Basketbols ir sporta veids, kas ne tikai interesē līdzjutēju pulkus, bet iesaista plašu sporta draugu loku un ļauj pašiem attīstīt savas fiziskās spējas. Basketbola grozus var manīt dzīvojamo māju pagalmos, daudzviet ir pieejami arī ielu basketbola laukumi. Latvijā basketbolu spēlē daudzi – profesionālā līmenī, amatieru līgās, kā arī tie, kuri šo spēli spēlē savam priekam.

Pēdējos gados bijuši vairāki nozīmīgi sasniegumi arī starptautiskā mērogā profesionālajā sportā. Latvijas basketbola izlases vīru sniegums FIBA 2023. gada Pasaules kausā ar izcīnīto 5. vietu pārsteidza visus un ir atgriezis Latvijas basketbolu pasaules elitē. Latvijas 3x3 basketbola izlase 2021. gadā izcīnīja olimpisko čempionu titulu un 2023. gadā Pasaules kausā – bronzas medaļas.

Simboliski, ka tieši šogad Latvijas basketbolam aprit 100 gadu, jo Latvijas Basketbola savienība tika dibināta 1923. gadā. Ņemot vērā basketbola popularitāti, Latvijas Banka basketbola tēmai velta sudraba kolekcijas monētu.

Monētas grafiskā dizaina autors ir Paulis Liepa. Tā kalta Itālijas kaltuvē. Interesanti, ka FIBA 2023. gada Pasaules kausā gan Latvija, gan Itālija iekļuva starp astoņām pasaules vadošajām izlasēm un savstarpēji cīnījās par 5. vietu.

Monēta nes vēstījumu par basketbolu kā stratēģisku spēli. Tajā liela nozīme ir gan komandai, gan spēles stratēģijai, spējai sadarboties un pēc iespējas labāk izmantot komandas stiprās puses. Bez pārdomātas stratēģijas nav uzvaras. Vai bumba iekritīs grozā, vai gūsim svarīgo uzvaras punktu?


Tehniskie dati
Nominālvērtība: 5 eiro
Svars: 22.00 g
Diametrs: 35.00 mm
Metāls: 999° sudrabs; ar apzeltījumu
Kvalitāte: proof
Maksimālā tirāža: 3 000
Kalta 2023. g. Istituto Poligrafico e Zecca dello Stato S.p.A. (Itālija)

Mākslinieks
Grafiskais dizains: Paulis Liepa