E-pasts: monetas@bank.lv

Klientu kase
Adrese: Bezdelīgu ielā 3, Rīgā
Tālrunis: +371 67022722

JĀ vai JĀ

Monētas priekšpuse (averss)
Centrā uzraksts "JĀ", augšdaļā pa kreisi puslokā uzraksts "LATVIJA".

Monētas aizmugure (reverss)
Centrā uzraksts "JĀ", lejasdaļā pa labi puslokā uzraksts "5 EURO".

Monētas josta
Gluda, apzeltīta; ar gadskaitli "2021".

Tehniskie dati
Nominālvērtība: 5 eiro
Svars: 15.00 g
Diametrs: 28.00 mm
Metāls: 925° sudrabs
Kvalitāte: proof; ar detaļu apzeltījumu
Maksimālā tirāža: 3 000
Kalta 2021. g. Mennica Polska S.A. (Polija)

Mākslinieki
Grafiskais dizains: Krista un Reinis Dzudzilo
Plastiskais veidojums: Jānis Strupulis

Laulību tradīcijā diviem cilvēkiem tiek uzdots jautājums, uz kuru tiek gaidīta apstiprinoša atbilde. Šī ir totālā apstiprinājuma monēta. Tā abpusēji līksmi saka "jā".


Averss un reverss kļūst viens, līdzīgi kā Pāvils raksta vēstulē efeziešiem – "un abi kļūs par vienu miesu". Tie apzīmē vienu pārliecību, vienu atbildi, vienu esību, kas sastāv no diviem lielumiem. Abas monētas puses ir kā atspulgs viena otrai, un nav zināms, kura ir sākotnējā, jo abas ir vienlīdz nozīmīgas.

Monēta, kuras diametrs ir 28 milimetri, ir kā miniatūra pasaule, kas sākas ar vārdu, kurš aicina uz rīcību. Šis divu burtu vārds ir viens no īsākajiem latviešu valodā, un tas ietver virzību. Valoda un vārds palīdz veidot mūsu apziņu. Divi cilvēki pārliecināti latviski saka "jā", un vārds kļūst kā portāls, kā vārti jaunam sākumam.

Zelta atbildes apņem monētas josta jeb zelta riņķa līnija, kura kā ideālā forma – aplis – mūžīgi ir savā sākumā un ceļā, kas nekad nebeidzas, gluži kā mīlestība.


Monēta sasaucas ar zināmo spēli, kurā, uzdodot jautājumu, to met gaisā, un, uzkrītot aversam vai reversam, tiek iegūta atbilde. Monēta šo spēli maina, izslēdzot neizdošanos. Galvenais ir pareizi uzdot jautājumu.