E-pasts: monetas@bank.lv

Klientu kase
Adrese: Bezdelīgu ielā 3, Rīgā
Tālrunis: +371 67022722

Likteņa monēta

Monētas priekšpuse (averss)
Averss apzeltīts, tajā attēlota saule, zem tās puslokā izvietots uzraksts LATVIJAS REPUBLIKA.

Monētas aizmugure (reverss)
Reverss sudrabots, tā lejasdaļā - nošķelts mēness sirpis, augšdaļā - reljefs zvaigznājs. Monētas kreisajā pusē pie ārmalas skaitlis 2002, labajā - puslokā izvietots uzraksts 1 LATS.

Monētas josta
Gluda.

Kuram gan nav ienācis prātā, ieraugot uz ceļa nokritušu monētu: ja pacelšu, varbūt piepildīsies visas manas vēlēšanās. kuram gan nav bērnībā gadījies zīlēt ar margrietiņas ziedu: mīl, nemīl... Kuram gan nav bijis savā dzīvē jāsastopas ar gadījuma varu, kas tā vien tiecas iečukstēt ausī: ja tu būtu izdarījis citādi, tad viss pārējais arī būtu citādi.

Likteņa pirksts, likteņa zīmes, liktenīgie notikumi. Latvijas Banka laiž klajā likteņa monētu, kurā tas viss un vēl daudz vairāk ir iekalts, ierakstīts, ieslīpēts.

Reversā sudraba laukā, mākonītim novirmojot, aizslīd dilstoša Mēness sirpis. Tas izgaist, aizrit, pazūd, atstājot tumsas, noslēpumainības un iespēju pārpilnas nakts debesis.

Aversā zelta saule valda pār debesu kupolu, tās pilnīgo gaitu iezīmē aplis, kas ir arī pasaules noslēgtības, pabeigtības, pašpietiekamības loģiskā un simboliskā zīme - mūžsenā, visvarenā likteņa čūska. Saules pilnestībā cilvēkam nav izvēles, ir esība kā pakļaušanās, kā labprātīga pazemība un savas sūtības apziņa.

Monētas divas puses ir kā cilvēka eksistences divi pamataspekti - brīvība un nolemtība.

Tehniskie dati
Nominālvērtība: 1 lats
Svars: 15.00 g
Diametrs: 28.00 mm
Metāls: 925° sudrabs Averss apzeltīts
Kvalitāte: proof
Maksimālā tirāža: 5 000
Kalta 2001. g. Münze Österreich (Austrija)

Mākslinieki
Grafiskais dizains: Ilmārs Blumbergs
Plastiskais veidojums: Jānis Ronis