E-pasts: monetas@bank.lv

Klientu kase
Adrese: Bezdelīgu ielā 3, Rīgā
Tālrunis: +371 67022722

Sudraba lasis

Monētas priekšpuse (averss)
Centrā Latvijas lielā valsts ģerboņa attēls, zem tā gadskaitlis 2013. Monētas augšā puslokā uzraksts LATVIJAS, apakšā – REPUBLIKA.

Monētas aizmugure (reverss)
Augšpusē attēlots lasis (Latvijas ūdeņu bagātības simbols) lēcienā virs ūdens no kreisās uz labo pusi. Apakšpusē – skaitlis 20, zem tā puslokā uzraksts LATU.

Monētas josta
Divi uzraksti LATVIJAS BANKA, atdalīti ar rombveida punktiem.

Katram mīļš kā labs tuvinieks. Savējais. Vienmēr gaidīts un lolots draugs. Tīkams rokai un domai. Mūsu Latvijas 1 lata monēta, visas latu ģimenes pamatvienība. Daudzi to mīļi un sirsnīgi dēvē par lasīti, jo nu jau 20 gadu tā reversā, slaidā lokā liekts, no ūdeņiem lec Latvijas lasis. Tāds, kādu 20. gs. 90. gadu sākumā to izveidojis viens no Latvijas labākajiem dizaingrafiķiem Gunārs Lūsis. Mākslinieks pats ir izcils lašu ķeršanas meistars, bet to ķermeņa grācijā pratis saskatīt arī simbola kvalitāti.

Lasis 1 lata monētā nav tikai kāda Latvijas ūdeņos rodama garšīga zivs. Lasis ir ūdeņu karalis un arī simbols, kas apliecina tuvību ar dabu, kura latviešiem ir pamatvērtība. Būt dabā – tas ir dzīvesveids un pasaules uztvere. Ar laša lēciena vitalitāti latvis reiz no dabas klēpja ienācis urbanizētajā un civilizētajā pasaulē. Lasis ir darba vērtības norāde tiešā un pārnestā nozīmē. Caur darba sparu, sudraboto lasi pie laša liekot, ļaudis tikuši pie turības. Lasis ir arī norāde uz vienu no nācijas pamatnodarbēm – zvejniecību – un uz mūsu ūdeņu (upju, ezeru, jūras) ietekmi dzīves plūdumā. Latvim māte barotāja ir gan zaļā zeme un šalcošais mežs, gan ūdeņu klaids. Monēta atbalso arī dižo Krišjāņa Valdemāra aicinājumu: Latvji, brauciet jūriņā! Vairojiet labumu, labklājību un labestību! Celiet savu māju, būvējiet Gaismas pili! Lai lats cēlos darbos ir kā ķieģelītis!

Ja naudas apriti salīdzinām ar tautsaimniecības asinsriti, 1 lats tajā ir mazais asinsķermenītis. Lata svars, spēks un enerģija atspoguļo arī visas sabiedrības darba varēšanu un intelekta spējas. Rainis atzina – no darba varas liktens trīs. Lats iekustina lielus darbus, un ar tā spēku darbi sokas.

20 gadu – tas ir teju tikpat ilgs laikposms, kādu Latvija pastāvēja pirms 2. pasaules kara, kad tā ar pirmā latu laidiena atbalstu piedzīvoja toreizējo ekonomisko uzplaukumu. Apbrīnojami steidzīgs izrādījies laika skrējiens arī mūsdienās. 20 gadu daudziem var likties kā mazs mirklis pēc tik nesenās barikāžu vakardienas, bet tas ir laiks ar milzīgu vēsturisku notikumu un darbu ietilpību – gan ar lielām cerībām un panākumiem, gan ar maldiem, kļūmēm un kritumiem. Dažkārt dulli un lepni, dažkārt pieticīgi un taupīgi, čakli un vēl visādi dzīves daudzveidībā, stingri stāvam lielajā pasaulē.

Latvijas Banka, ar cieņu atceroties lata dzimšanas dienu, tam veltījusi 1 lata monētas repliku – sudrabā kaltu svētku laidienu ar jubilejai simboliski atbilstošu 20 reizes palielinātu nominālvērtību. To vairo labi padarīta darba apziņa, turklāt lata vērtība mums allaž ir lielāka, jo tam piemīt arī visās lietās tik svētīgā sirdsvērtība.

Tehniskie dati
Nominālvērtība: 20 latu
Svars: 11.00 g
Diametrs: 21.75 mm
Metāls: 925° sudrabs
Kvalitāte: proof
Maksimālā tirāža: 10 000
Kalta 2013. g. UAB Lietuvos monetų kalykla (Lietuva)

Mākslinieki
Grafiskais dizains: Gunārs Lūsis
Plastiskais veidojums: Jānis Strupulis