E-pasts: monetas@bank.lv

Klientu kase
Adrese: Bezdelīgu ielā 3, Rīgā
Tālrunis: +371 67022722

Ukrainas brīvībai

Monētas priekšpuse (averss)
Ar dažādas intensitātes matējumu veidots divās rindās izvietots ukraiņu valodas vārds "ВОЛЯ", monētas augšdaļā pa kreisi no tā trijās rindās izvietoti latviskā tulkojuma varianti "BRĪVĪBA VARA GRIBA", pa labi divās rindās izvietots uzraksts "LATVIJA УКРАÏНI".

Monētas aizmugure (reverss)
Ar dažādas intensitātes matējumu veidots putns ar apzeltītu zvaigzni knābī. Pa kreisi uzraksts "5 EURO", monētas lejasdaļā gadskaitlis 2022.

Monētas josta
Gluda.

Tehniskie dati
Nominālvērtība: 5 eiro
Svars: 22.00 g
Diametrs: 35.00 mm
Metāls: 999° sudrabs; ar apzeltījumu
Kvalitāte: proof
Maksimālā tirāža: 8 000
Kalta 2022. g. UAB Lietuvos monetu kalykla (Lietuva)

Mākslinieki
Grafiskais dizains: Serhijs Maidukovs
Plastiskais veidojums: Ligita Franckeviča

Iegādāties monētu

Krievijas iebrukums Ukrainā 2022. gada 24. februārī mainīja pasaules vēstures ritējumu un dziļi satrieca ikvienu no mums. Ukraina turpina cīnīties par savu brīvību, kā arī par Rietumu civilizācijas – tātad arī mūsu – vērtībām. Monēta ir atgādinājums – nedrīkst pagurt un samierināties ar Ukrainā notiekošo. Ukrainas brīvība ir mūsu visu atbildība.


Kolekcijas monētas "Ukrainas brīvībai" autors ir ukraiņu mākslinieks Serhijs Maidukovs (Sergiy Maidukov). Monētas skatpunktu mākslinieks koncentrējis uz vienu vienīgu vārdu – ВОЛЯ –, kam viņa dzimtajā valodā ir daudznozīmju jēga: BRĪVĪBA; GRIBA; VARA.

Monētai ir ne tikai simboliska, bet arī praktiska nozīme. Ar tās palīdzību Latvijas Banka veiks ziedojumus Ukrainas atbalstam. Iegūtā peļņa no katras pārdotās monētas tiks ziedota Ukrainai.

Sudraba virsmu skarošās burtzīmes katra savā ritmā gan iegraužas plaknē, gan paceļas tai pāri vai ienirst sudraba spogulī… Tā ir tuvās distances realitāte.

Monētas reversā attēlotais putns ar zelta zvaigznīti ir nākotnes apsolījuma tēls politiskajā telpā – Ukrainai kļūstot par savējo Eiropas Savienībā. Bet – ne tikai. Tas ir liecinājums un reizē atgādinājums – gara lidojumam brīvības garants ir klātesošs.

Monētas "Ukrainas brīvībai" grafiskā dizaina konkurss bija īpašs ar to, ka tajā pēc Latvijas Bankas uzaicinājuma piedalījās pieci atzīti mākslinieki no Ukrainas – Katerina Bjelobrova (Kateryna Bielobrova), Ņikita Kadans (Nikita Kadan), Serhijs Maidukovs (Sergiy Maidukov), Romans Miņins (Roman Minin) un Anna Zvjaginceva (Anna Zvyagintseva).

Visu konkursā iesniegto darbu raksturs bija dziļi emocionāls un personisks.

Latvijas Banka izsaka pateicību ikvienam, kurš, iegādājoties šo monētu, atbalsta Ukrainu cīņā par tās brīvību. 

Monētas "Ukrainas brīvībai" buklets drukas formātā