E-pasts: monetas@bank.lv

Rīgas monētu kase
Adrese: K. Valdemāra ielā 1B, Rīgā
Tālrunis: 67022529 vai 67022493

Liepājas filiāles klientu kase
Adrese: Teātra ielā 3, Liepājā
Tālrunis: 63480324

Eiropas ūdele

Monētas priekšpuse (averss)
Centrā Latvijas lielā valsts ģerboņa attēls, zem tā gadskaitlis 1999. Monētas augšā puslokā uzraksts LATVIJAS, apakšā - REPUBLIKA.

Monētas aizmugure (reverss)
Centrā attēlota Eiropas ūdele. Virs attēla puslokā izvietots uzraksts MUSTELA LUTREOLA (Eiropas ūdeles nosaukums latīņu valodā), zem attēla - skaitlis 1 un uzraksts LATS.

Monētas josta
Divi uzraksti LATVIJAS BANKA, atdalīti ar trim zvaigznītēm.

Eiropas ūdele ir neliels sermuļu ģints caunu dzimtas kažokzvērs, kura dzīvesveids ir nesaraujami saistīts ar ūdeni, jo tam ideāli piemērota peldplēve starp pirkstiem un ūdensnecaurlaidīgais kažoks. Krēslas stundās šis veiklais, brūnais dzīvnieks, zoda baltumam pazibot, rosās pie klusām meža upēm un strautiem, ar niedrēm aizaugušās ezeru malās, lielo upju vecupēs un grīvās. Ūdele labi nirst un peld, parasti apdzīvo noteiktu upes krasta iecirkni. Par mājokli Eiropas ūdele izmanto dabiskās slēptuves vai citu dzīvnieku pamestās alas, nereti arī pati migas ierīkošanai izrok alu, kuru rūpīgi izklāj ar sausu zāli, sūnām un lapām. Rūpes par vasaras sākumā pasauli ieraudzījušajiem mazuļiem ģimeni satur kopā līdz rudenim, kad jaunā paaudze dodas savas teritorijas meklējumos. Ūdele ir plēsējs, īpaši aktīvs ūdenī, bet nobauda arī, piemēram, ogas.

Eiropas ūdeles mīksto kažoku cilvēks ir iekārojis kopš seniem laikiem. Turklāt tā zaudē konkurences cīņā ar Amerikas ūdeli, kas ir lielāka un agresīvāka. Līdz mūsu gadsimta vidum Eiropas ūdele bija bieži sastopama visā Latvijā, bet kopš 1994. gada to šeit ne reizi nav izdevies ieraudzīt.

Tehniskie dati
Nominālvērtība: 1 lats
Svars: 31.47 g
Diametrs: 38.61 mm
Metāls: 925° sudrabs
Kvalitāte: proof
Maksimālā tirāža: 8 000
Kalta 1999. g. Valcambi SA (Šveice)

Mākslinieki
Grafiskais dizains: Edgars Folks
Plastiskais veidojums: Ligita Franckeviča