E-pasts: monetas@bank.lv

Klientu kase
Adrese: Bezdelīgu ielā 3, Rīgā
Tālrunis: +371 67022722

Zvaigžņu putekļi

Monētas priekšpuse (averss)
Centrā kustībā esoša cilvēka tēls, kura ķermeņa punktu savienojums ar līnijām atgādina zvaigznāja atveidu. Cilvēka tēla fonā monētas augšdaļā – zvaigžņotas debesis, lejasdaļā ar dažādas intensitātes matējumu atveidots zemes reljefs. Augšdaļā pa labi – puslokā vietots uzraksts IMANTS ZIEDONIS.

Monētas aizmugure (reverss)
Centrā koks, kura zaros plaukst pumpuri un atrodas dažādas dzīvas būtnes, kuru vidū arī cilvēks ar grāmatu rokās. Viens no koka apakšējiem zariem veido skaitļa "5" formu ar uzrakstu "EURO" skaitļa augšdaļā. Lejasdaļā pa labi – puslokā vietots gadskaitlis 2023.

Monētas josta
Uzraksti LATVIJAS REPUBLIKA un LATVIJAS BANKA, atdalīti ar rombveida punktiem.

Imants Ziedonis (03.05.1933.–27.02.2013.)

Imants Ziedonis. Radošs, rosīgs, enerģisks – viens no latviešu izcilākajiem dzejniekiem. Sapņotājs un Iedvesmotājs. Vizionārs, kam piemita spēja redzēt un radīt pāri robežām. Un šķietami ikdienišķajā saskatīt zvaigžņu putekļus.

Imanta Ziedoņa daiļrade ir viena no 99 Latvijas Kultūras kanona vērtībām. Viņš ir Dzejas filozofs, kas mazos vārdos spēja ietvert lielas domas. Sarežģīta un daudzšķautņaina personība, kuras darbības lauks izgāja tālu ārpus dzejošanas telpas: dižkoku atbrīvošanas kustības rosinātājs, Latvijas Kultūras fonda Daugavas, Spīdolas, Cilvēkarhīva programmas ideju autors. Latviskās identitātes kritēriju iezīmētājs atjaunotās neatkarīgās Latvijas kultūrtelpā. Allaž mudināja izzināt mūsu zemi, tāpēc viņa daiļradē nozīmīgs bija ceļa motīvs – iešana, kustība, skaistā, būtiskā meklēšana. Vertikāle kā princips un nepieciešamība.

2023. gada 3. maijā Imantam Ziedonim apritētu 90 gadu. Lai iemūžinātu dzejnieka radošo garu monētu mākslā, Latvijas Banka laiž klajā Imantam Ziedonim veltītu sudraba kolekcijas monētu "Zvaigžņu putekļi".


 

Monētas grafiskā dizaina autore ir māksliniece Līga Kitchen. Mākslinieces radītais cilvēka tēls – Gājējs – atrodas nepārtrauktā kustībā, neatslābstošā meklējumu ceļā pēc patiesības, jēgas un piederības. Zvaigznāja tēls savukārt simbolizē zemes un debesu savstarpējo saistību, akcentē cilvēka – kā zvaigznes putekļa – piederību Visumam.

Koks ar visu tajā mītošo būtņu bagātību simbolizē dzīvelīgumu, kas tik ļoti sasaucas ar paša dzejnieka kūsājošo darbīgumu un tekstu raksturu.

Tehniskie dati
Nominālvērtība: 5 eiro
Svars: 22.00 g
Diametrs: 35.00 mm
Metāls: 999° sudrabs; ar apzeltījumu
Kvalitāte: proof
Maksimālā tirāža: 4 000
Kalta 2023. g. UAB Lietuvos monetu kalykla (Lietuva)

Mākslinieki
Grafiskais dizains: Līga Kitchen
Plastiskais veidojums: Ligita Franckeviča